کشف مومیایی یا اسکلت؟

کشف مومیایی یا اسکلت؟

مدیر اداره کل میراث‌فرهنگی شهرستان اردستان از کشف اجسادی خبر داد که مومیایی با اسکلت بودن آن‌ها و قدمتشان در دست بررسی است.

کشف مومیایی یا اسکلت؟

به گزارش خبرنگار ایلنا، کشف دو جسد در معدن قدیمی روی زواره اصفهان توجه همگان را به خود جذب کرد. در این میان میراث‌فرهنگی نیز به ماجرا ورود کرد تا از مومیایی بودن یا اسکلت بودن این اجساد مطلع شود و بررسی‌هایی درخصوص قدمت و وضعیت این یافته‌های جدید انجام دهد.

مهدی مشهدی (مدیر اداره کل میراث‌فرهنگی شهرستان اردستان) درخصوص کشف مومیایی‌های مذکور گفت: کارشناسان میراث در حال بررسی این اجساد هستند تا ببینند که آیا این اجساد اسکلت هستند یا مومیایی؟ در این میان دو جسد در کانال‌های معدن روی و سرب پیدا شده. هرچند این معدن قدیمی است و قدمت آن به حدود هزار سال پیش می‌رسد اما همچنان فعال است.

به گفته او، مکانی که این اجساد بدست آمده یک مکان تاریخی با قدمت زیاد است و کوره‌های ذوب فلز با قدمت زیاد در این منطقه بدست آمده بود. درعین حال چندی پیش بقایای معماری از دوره صفوی و قاجار در این مکان بدست آمده بود. با این وجود نمی‌دانیم که اجساد بدست آمده که باید بررسی شود مومیایی است یا اسکلت؟ معاصر هستند یا قدمت چند صدساله دارند؟ در انتظار بررسی‌های لازم و ارائه نظر کارشناسان هستیم.

مشهدی خاطرنشان کرد: گویا در گذشته نیز یک مومیایی دیگر در منطقه پیدا شده بود که به گفته مردم محلی، از ترس پیگرد قانونی و بروز مشکل، معدوم شده است اما این اجساد جدید با هوشیاری میراث‌فرهنگی حفظ شده است و برای بررسی به موزه زواره منتقل شده تا از آسیب بیشتر در امان بمانند.

close

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *